Warsztaty genealogiczne

16 sierpnia 2018 roku w Archiwum Państwowym w Białymstoku odbyły się warsztaty genealogiczne dla młodzieży polonijnej z Wielkiej Brytanii. Podczas warsztatów dowiedzieli się m.in. jak wygląda największy skaner w Białymstoku? Jak odnowić zniszczone dokumenty? Czy też jak szukać śladów swoich przodków?

Fot. Anna Alimowska

Sierpień to miesiąc odwiedzin grupy angielskiej młodzieży polonijnej w Białymstoku. 16 sierpnia uczestnicy projektu „Powrót do korzeni na 100-lecie niepodległości” wzięli udział w działaniach realizowanych przez RODM Białystok. Jednym z działań były warsztaty genealogiczne przeprowadzone przez dra Marka Kietlińskiego – dyrektora Archiwum Państwowego w Białymstoku. Uczniowie mogli wziąć udział w zajęciach dotyczących historii przodków oraz przy okazji zwiedzić nowy budynek archiwum, zapoznają się z zasadami funkcjonowania takiej instytucji, jakim jest Archiwum Państwowe.

Uczestnicy zapoznali się z technikami przechowywania ważnych dokumentów, sposobami ich oczyszczania i przywracania do używalności w sytuacjach, kiedy np. dany rękopis nie nadaje się do odczytu. Ponadto mogli zobaczyć największy skaner w Białymstoku, który służy do archiwizacji dokumentów w formie cyfrowej.

 

Uczniowie mogli zobaczyć zazwyczaj niedostępne dla gości pomieszczenia i obejrzeć warunki, w jakich przechowywane są dokumenty. Dowiedzieli się również jak korzysta się ze zbiorów zawartych w archiwum i jednocześnie w jaki sposób można poszukiwać informacji na temat swoich przodków w dokumentach archiwalnych.

Ponadto z uwagi na ważność dokumentów, uczestnicy warsztatów mogli również zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa panującymi w archiwum. Na własne oczy mogli zobaczyć systemy regulujące pracę w budynku, systemy zabezpieczeń oraz przekonać się na własnej skórze, że lepiej jest nie zgubić się w budynku lub też nie dać się zamknąć w magazynie, gdzie panuje temperatura 18 stopni, która jest idealnym środowiskiem dla zachowania higieny archiwaliów, jednak nie do końca komfortową temperaturą dla człowieka.

Nasi angielscy goście mieli mnóstwo pytań do pana dyrektora, ponadto wykazywali się ogromną wiedzą historyczną oraz ciekawością do poznania zarówno historii samego Białegostoku, zasad funkcjonowania archiwum, jak i do sposobów pozyskiwania wiedzy o swojej przeszłości. Na koniec warsztatów uczestnicy dostali upominki w formie publikacji dotyczącej genealogii oraz pozostawili pamiątkowe wpisy w Księdze Gości.

18 sierpnia grupa powróciła do budynku archiwum na wykład o Fenomenie Solidarności, również prowadzony przez dr Marka Kietlińskiego.

Mamy nadzieję, że nasi goście wrócą jeszcze kiedyś do Białegostoku i być może odnajdą tutaj ślady swoich przodków.